Jak napsat zpětné/obrácené lomítko (\) na klávesnici PC, notebooku a tabletu (Windows / Android i macOS / iPadOS)

11. 5. 2024

Jak napsat obrácené (zpětné) lomítko značené \? Jde o velice jednoduché zápisy. Windows nabízí více způsobů s použitím numerické klávesnice i bez ní, macOS dva odlišné. Vytvoření \ se odvíjí od přesného rozložení a typu klávesnice i operačního systému. Běžně v textu obrácené lomítko příliš nevyužijete, ale pokud pracujete s výpočetní technikou, setkáte se s jeho zápisem poměrně často.

Jak napsat obrácené neboli zpětné lomítko na klávesnici (Windows)

Obrácené nebo také zpětné lomítko můžete vytvořit buď kombinací několika kláves, anebo s využitím numerické klávesnice, tedy tzv. ASCII kódu:

Pravý Alt + Q: na české klávesnici napíšete obrácené lomítko stisknutím a podržením klávesy pravý Alt (označovaný jako AltGr), ke které zmáčknete písmeno Q, tedy pravý Alt + Q.

Jak napsat obrácené neboli zpětné lomítko (\) na klávesnici přes pravý Alt (AltGr) + Q
Jak napsat obrácené neboli zpětné lomítko (\) na klávesnici přes pravý Alt + Q
Zdroj fotografie: Uživatelé Dcoetzee, Mysid, Ymulleneers a Azaghal z Belegostu / Creative Commons / CC BY-SA

Levý Ctrl + levý Alt + Q: obrácené neboli zpětné lomítko vytvoříte na české klávesnici i stisknutím a držením kláves levý Ctrl, levý Alt a písmene Q, tedy levý Ctrl + levý Alt + Q.

Jak napsat obrácené neboli zpětné lomítko (\) na klávesnici přes Ctrl + Alt + Q
Jak napsat obrácené neboli zpětné lomítko (\) na klávesnici přes Ctrl + Alt + Q
Zdroj fotografie: Uživatelé Dcoetzee, Mysid, Ymulleneers a Azaghal z Belegostu / Creative Commons / CC BY-SA

Levý Alt + 92: zápis je možný i pomocí čísel, stačí stisknout a podržet levý Alt, k němuž postupně stisknete na numerické klávesnici (nachází se vpravo a neobsahuje písmena) čísla 9 a 2, tedy levý Alt + 92.

Jak napsat obrácené neboli zpětné lomítko (\) na klávesnici přes Alt + 92
Jak napsat obrácené neboli zpětné lomítko (\) na klávesnici přes levý Alt + 92
Zdroj fotografie: Uživatelé Dcoetzee, Mysid, Ymulleneers a Azaghal z Belegostu / Creative Commons / CC BY-SA

Klávesa \: anglická klávesnice umožňuje přímý zápis, klávesa s ním se nachází obvykle nad tlačítkem Enter nebo vedle něj a obsahuje také apostrof ‘, přehlásku ¨ a svislou čáru |, stačí ji pouze stisknout.

Jak napsat obrácené neboli zpětné lomítko (\) na anglické klávesnici
Jak napsat obrácené neboli zpětné lomítko (\) na anglické klávesnici
Zdroj fotografie: Uživatelé Dcoetzee, Mysid, Ymulleneers a Azaghal z Belegostu / Creative Commons / CC BY-SA

Virtuální klávesnice: pokud k počítači nemáte připojenou fyzickou klávesnici (nebo nefunguje), je k dispozici virtuální v systému, kde stačí postupovat stejně jako ve výše popsaných bodech (numerickou klávesnici zapnete v nabídce „Možnosti”).

Všechny popsané způsoby pro napsání obráceného neboli zpětného lomítka fungují na stolních počítačích i noteboocích stejně a nezáleží ani na značce nebo výrobci. Můžete mít Lenovo, Samsung, Dell apod.

Jak napsat obrácené neboli zpětné lomítko na klávesnici (macOS)

Klávesnice Apple počítačů, stolních či notebooků, mají trochu jinak označené klávesy, např. Alt je psán jako Option, pravý AltGr zase jako Command. Většinou pro psaní znaků stačí znát jen tu první, ale přímý zápis obráceného lomítka macOS neumožňuje. Lze ho vytvořit dvěma odlišnými způsoby:

Přetažení z prohlížeče znaků: stačí stisknout a podržet klávesy Ctrl + Cmd + mezerník a otevře se prohlížeč znaků se seznamem všech, které macOS nabízí, poté stačí najít obrácené lomítko a přetáhnout ho do textu stylem Drag & Drop.

Zkopírování z webu: symbol obráceného neboli zpětného lomítka \ si stačí označit na webu, pomocí kláves Ctrl + C okopírovat a následně vložit do textu přes Ctrl + V.

Jak napsat obrácené neboli zpětné lomítko na iPadu a jiném tabletu

Jestliže nemáte k zařízení připojenou fyzickou klávesnici, je postup stejný jako na počítači, pro Windows použijte Alt, pro iPadOS prohlížeč znaků, nebo vytvořte obrácené lomítko v systémové virtuální klávesnici.

Jak napsat obrácené neboli zpětné lomítko ve Wordu, Excelu a PowerPointu

Zápis obráceného aneb zpětného lomítka by měl ve všech programech, na internetu, v dokumentech i aplikacích fungovat stejně, jak je psáno výše. V Microsoft Office můžete obrácené lomítko vytvořit i následujícím způsobem:

  1. vlevo nahoře najděte panel nástrojů (ta lišta úplně nahoře)
  2. klikněte na „Vložení”
  3. úplně vpravo najděte položku „Symbol”
  4. vyberte obrácené lomítko (bývá úplně nahoře u čísel)
  5. potvrďte jeho vložení tlačítkem „Vložit”

Kdy obrácené neboli zpětné lomítko nejčastěji využijete

  • v matematických příkladech: obrácené lomítko slouží v matematickém jazyce jako znak oficiálního zápisu doplňku množiny.
  • v informatice: pro programátory slouží obrácené lomítko jako tzv. escapovací znak nebo někdy i jako oddělní některých adresářů.

Ohodnoťte článek!

Průměrné hodnocení / 5. Počet hlasů:

Zatím článek nikdo neohodnotil, buďte první!